MTHS Nedir ? - MTHS HİZMETİ Nedir ?

MTHS HiZMETi NEDİR ?

 

MTHS Sağlayıcı,( Merkezi Veri Tabanı Hizmet Saglayıcı )

MTHS ve / veya MTHS Hizmeti olarak adlandırılan hizmet yeni Türk Ticaret Kanunu ile beraber ticaret hayatına kazandırılmış bir hizmettir. MTHS, kelime olarak Merkezi Veritabanı Hizmet Sağlayıcı kelimelerinin kısaltılmasıyla oluşmuştur.

MTHS, Kanun kapsamında web sitesi ana sayfasında "Bilgi Toplumu Hizmetleri " başılıklı bir bağlantı ile özgülenmiş alanı ifade eder. Bilgi Toplumu Hizmetleri Başlıklı özgülenmiş bölüm web sitesinden bağımsız bir yazılımdır. MTHS olarak ifade edilen bu yazılım, eklenen belge ve dökümanların içeriği, eklendiği tarihi değiştirilemez ve geri alınamaz özelliklere sahip bir yazılımdır.

MTHS Hizmeti için kullanılan MTHS yazılımısadece Denetime Tabi Sermaye Şirketleri için kanunen zorunludur. MTHS Sistemine erişim ve kullanım hakkı sadece şirketin yetkililerine aittir. Şirket yetkililerinin e-imza ile giriş yaparak döküman yükleyecekleri MTHS yazılımı, yüklenen içeriği zaman damgası ile damgalayarak sisteme kaydetmektedir.

MTHS hizmeti bağımsız denetime tabi olan şirketler için iki farklı yolla sağlanabilmektedir.

  1. MTHS Hizmeti Veren bir Firma aracılığı ile
  2. MTHS Yazılımı şirket bünyesinde oluşturularak

Yukarıdaki 2 seçenek arasından tek tercih edilen MTHS Hizmetini, Bir MTHS Sağlaytıcıdan satın almaktır. MTHS Yazılımı ciddi bir test ve denetime tabi bir yazılımdır. Bu nedenle mesai ve bütçe açısından değerlendirildiğinde firmaların tamamı ekonomik olan seçeneği tercih etmiş, yani bir MTHS Sağlayıcıdan almıştır.

MTHS Hizmeti veren firmalar ise MTHS Faaliyeti için mutlaka Bakanlıktan MTHS Faaliyet izni almak zorundadır. MTHS Faaliyet izni olmadan MTHS Hizmeti verilemez. MTHS Hizmeti sadece web sitesi ana sayfasına " Bilgi Toplumu Hizmetleri " başlıklı bir link oluşturulması yeterli değildir. Bu ve benzeri uygulamalar yok hükmünde olacağından cezai bir yaptırıma maruz kalınacaktır.

 

.