S.S.S. - MTHS Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

MTHS Hizmeti Hakkında

SIKÇA SORULAN SORULAR

MTHS Hizmeti kullananlar, MTHS Hizmeti satın almak isteyenler, MTHS Firmaları genellikle karşılaştıkları sorular ve cevapları aşağıdaki gibi listelenmiştir. MTHS Hakkındaki aşağıdaki sorular harici yanıtlanmasını istediğiniz sorularınız olması durumunda 0 216 355 75 37 nolu telefon aracılığı ile bize ulaşabilirsiniz.

Hangi firmalar MTHS ( Merkezi veritabanı hizmet sağlayıcı ) hizmeti almalıdır ?

Denetime tabi sermaye şirketleri web sitesi oluşturmalı ve "bilgi toplumu hizmetleri" linkini eklemeli yani MTHS hizmeti almalıdır.

MTHS Nedir? ( Merkezi Veri Tabanı Hizmet Sağlayıcısı )

MTHS , merkezi veritabanı Hizmet sağlayıcısı' nın kısaltılmış halidir.Bakanlıktan aldığı faaliyet izni ile denetime tabi sermaye şirketlerine web sitelerinin yeni Ticaret Kanunu Uyumluluğu konusunda merkezi veritabanı hizmeti veren kuruluşlardır.

Bu hizmeti kendi web tasarım firmamıza yaptırabilirmiyim ?

Bakanlık tarafından MTHS hizmeti sağlama konusunda faaliyet belgesi olmayan kişilerce MTHS uygulaması yapılması kanunen yasaklanmıştır.Bu hizmet sadece bakanlık izni ile yapılabilir.

MTHS hizmetini hangi firmalar veriyor?

Merkezi veritabanı hizmet sağlayıcısı ( MTHS ) hizmetini verecek kuruluşlar alt yapı konusunda gereken testleri aşarak teknik yeterlilik almış olmalı, ve ilgili bakanlıktan faaliyet belgesi almış olmalıdır.

Web sitemde MTHS Sağlayıcısı aracılığı ile hangi bilgileri yayınlamam gerekiyor ?

Kanun kapsamında internet sitesinde yayınlanacak içerik ilk olarak sürekli yayınlanacak bilgiler ve 6 ay süresince yayınlanacak bilgiler olarak 2 ana gruba ayrılmaktadır.

Web sitemde ne gibi düzenlemeler yapılmalı ?

Merkezi veritabanı hizmeti kapsamında ilk olarak web sitenizin ana sayfasında "bilgi toplumu hizmetleri" olarak bir link oluşturulmalıdır.

"Bilgi Toplumu Hizmetleri" linki web sitesinde nerede olmalıdır ?

Merkezi veritabanı hizmet sağlayıcısı ( MTHS ) hizmetini verecek kuruluşlar alt yapı konusunda gereken testleri aşarak teknik yeterlilik almış olmalı, ve ilgili bakanlıktan faaliyet belgesi almış olmalıdır.

Mths hizmeti nasıl yapılır , MTHS hizmetini kendimiz yapabilirmiyiz?

MTHS hizmetini kendi bunyelerinde tamamlamak isteyen kuruluşlar için yönetmeliğin aşağıdaki maddesi uygulanmaktadır. Bu madde kapsamında kullanıcak rehber linki alt kısımda ayrıca verilmiştir. "(4) Şirketler ve MTHS'ler, işleyiş ve güvenlik kriterlerine ilişkin olarak Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Kamu Sertifikasyon Merkezinin internet sitesinde http://www.kamusm.gov.tr yayımlanan İnternet Sitesi Yükümlülüğüne Tabi Şirketlerin veya MTHS'lerin Alacakları Teknik Raporda Yer Alması Gereken Teknik Kriterler Rehberindeki şartları sağlarlar." MTHS Teknik kriterler rehberi için tıklayınız

Mths güncelleme işlemlerini kimin yapması gerekir ?

Şirketi yasal olarak temsil etme yetkisine sahip kişilerce e-imzalı olarak MTHS modulu üzerinden işlemler yapılmalıdır.

E-imza , zaman damgası MTHS Kapsamında var mıdır ?

Şirketi yasal olarak temsil etme yetkisine sahip kişilerce e-imzalı olarak MTHS modulu üzerinden işlemler yapılmalıdır.

Dokumanlar MTHS Hizmetine nasıl yüklenecek ?

Dokumanlar yetkili kişiler tarafından e-imza kullanarak sisteme yüklenmelidir.

Dokümanları MTHS Sistemine kim yükleyecek ?

Dokumanlar şirketi yasal olarak temsil yetkisine sahip kişilerce sisteme yüklenmelidir.

Dokümanlar MTHS Yazılımına ne zaman yüklenecek ?

Dokumanlar nevilerine göre farklı zaman aralıklarında sisteme yüklenmelidir.Bu konuda MTHS modulu üzerinde her belgenin yuklenme zamanı hakkında bilgilendiriliyor olacaksınız.

MTHS hizmetini nasıl alabilirim ?

MTHS ( Merkezi veritabanı Hizmeti Sağlayıcısı ) bir firma ( TTR BİLİŞİM ) ile 0216 355 75 37 numaralı telefon üzerinden irtibata geçerek gereken desteği alabilirsiniz.